MEDYTACJE

Jak to jest z tą medytacją?

Świat nieubłaganie biegnie w przód. Uczucie pośpiechu i presji towarzyszy Ci niemalże przez cały czas Twojej egzystencji. Nieraz popadasz w zadumę, zastanawiając się, czy zaraz nie zwariujesz.

Nagle zaczynasz szukać rozwiązań, które koniec końców nie przynoszą żadnych większych efektów lub nie przynoszą ich wcale. Zaczynasz się zadręczać jeszcze bardziej, gubisz się i bez przerwy martwisz. Wszystkie pomysły, jakie przyszły Ci do głowy… wyczerpały się, a Ty wciąż stoisz w tym samym punkcie.

W takiej sytuacji na ratunek przychodzi medytacja.

  • Medytacja? Słyszałem, że to nic nie daje, a sam proces jest trudny do nauki i nie przynosi rezultatów.

Owszem, z takim podejściem ciężko, by cokolwiek dało pozytywny efekt. Każdy chciałby jak najwięcej za tak naprawdę… jak najmniej. To tak nie działa. Żeby coś mieć, wpierw trzeba coś od siebie dać. Nie ma drogi na skróty.

Właśnie o to chodzi w medytacji. Jest to proces — długi, lecz skuteczny.

Ale jak to? Przecież mój…
Twój znajomy, który próbował medytować przez dwa dni i przestał, bo niczego się w tym czasie nie nauczył?

Przede wszystkim, nie możesz brać przykładu z osób, które poddały się w ciągu pierwszych kilku dni.

Spróbuj zaś… zaufać mi.

Możesz zastanawiać się, dlaczego akurat ja. Nie dziwię Ci się w żaden sposób.

Uczciwie mogę Ci powiedzieć, że jest to moja pasja. Część mnie, którą chce się z Tobą podzielić, ponieważ domyślam się, przez co możesz przechodzić lub przez co przechodziłeś kiedyś. Sama mam na „liczniku” niejeden ciężki okres w życiu.

Oczywiście, mogłam znaleźć inne drogi, które „mogłyby mi pomóc”, ale wybrałam tę. I wiesz co? Nie żałuję. I szczerze Ci powiem, że Ty też nie pożałujesz.

No ale do rzeczy. Zaczęliśmy od rozmowy, choć wpierw przydałoby się naprowadzić Cię w ogóle na właściwe tory i opowiedzieć o najistotniejszych informacjach powiązanych z medytacją, oraz o tym, czym ona w ogóle jest.

A więc zaczynajmy!

Co to jest medytacja i na czym polega?

Gdy uprawiasz sport — trenujesz swoje ciało, praktykując medytację — trenujesz umysł, najprościej mówiąc. Medytacja w głównej mierze opiera się na pozycji siedzącej, tym samym mając jednocześnie zamknięte oczy.

Medytacja polega na wejściu w głąb siebie, w głąb swojej świadomości, by lepiej zrozumieć siebie, a także innych. Pozwala z biegiem czasu klarowniej myśleć, a także podejmować lepsze decyzje. Jak zapewne się domyślasz — są to jedne z głównych czynników w drodze do szczęśliwszego życia.

Jednakże tak jak pisałam wyżej, medytacja to proces, który po prostu musisz ćwiczyć. Efekty nie pojawią się ot tak.

Medytacja – skąd się wzięła?

Medytacja sama w sobie praktykowana jest już od wieków. Większość religii świata wykorzystuje różne jej formy.

  • No ale chwila… skoro jest to tylko dla osób wierzących, a ja…
  • Stop!
  • To, że praktykowano ją w różnych religiach świata, nie oznacza, że Ty nie możesz robić tego sama dla siebie! Nic z tych rzeczy!

Mogę Cię jedynie zdziwić (pozytywnie), ponieważ medytacja sama w sobie posiada wiele ciekawych odmian, które możesz dopasować do swoich odczuć i poglądów

Medytacja — jakie są jej rodzaje?

Aby zobrazować Ci, na czym polega medytacja, wpierw muszę podsunąć Ci kilka jej rodzajów. Następnie sam stwierdzisz, który może pasować do Ciebie najbardziej.

Zatem:

Medytacja Zen

Ten rodzaj medytacji wywodzi się z jednego z nurtów buddyzmu. Można powiedzieć, że ta odmiana medytacji leży na połączeniu filozofii z religią.

Jak pewnie spotkałeś się w niejednym filmie, medytując w tym stylu, siedzisz ze skrzyżowanymi nogami. Medytacja zen charakteryzuje się prawidłową pozycją, oddychaniem, a co najważniejsze — niezwracaniem uwagi na myśli, które pojawiają się w tym momencie w Twojej głowie

Medytacja transcendentalna

Ten rodzaj medytacji opiera się ona na wolnym oddychaniu, oraz równoczesnym recytowaniu mantry. Mantra to dźwięki (jednosylabowe), które nie mają żadnego tłumaczenia i znaczenia.

W tym rodzaju medytacji skupiasz się na wdechach i wydechach. W tym przypadku wdech powinien być krótszy. W trakcie medytacji skupiasz się na tym, co dzieje się z Twoim ciałem podczas oddechu.

Ponadto możesz praktykować ją w dowolnym wybranym przez Ciebie miejscu, jak również samemu lub w grupie.

Medytacja mindfulness

Podczas medytacji mindfulness skupiasz uwagę na rzeczach i odczuciach, które dzieją się w teraźniejszości. Ponadto skupiasz w niej główną uwagę na oddech. Myśli zaś (pojawiające się w trakcie) puszczasz bokiem i nie angażujesz się w nie.

Co daje medytacja?

Mam nadzieję, że pokrótce objaśniłam Ci pewne fakty dotyczące medytacji. Teraz przyszedł najwyższy czas, byś dowiedział się jakie dobrodziejstwa w sobie kryje.

A więc:

Mogłabym jeszcze wymieniać i wymieniać. Jak widzisz, korzyści jest multum, a wad…? Ani jednej. No, chyba że masz na myśli proces nauki (jednakże liczę na to, że się mylę!).

Naukę medytacji traktowałam na początku jak wejście w całkiem nowy, dotąd nieznany mi świat. Tobie radzę to samo, uwierz mi, że są to nowe, wspaniałe doświadczenia, o których do tej pory nie miałaś pojęcia.

Wyobraź sobie, że te możliwości są w zasięgu Twojej ręki. Wystarczy, byś ją tylko wyciągnął, a ja pomogę Ci w całej reszcie.